Léčivý čaj
Perorální podání
Použití
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře, nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek má mírné protizánětlivé účinky.
Přípravek mohou užívat dospívající od 12 let a dospělí.
Složení
- Sennae folium (sennový list) 750 mg
- Menthae piperitae herba (nať máty peprné) 300 mg
- Foeniculi fructus (fenyklový plod) 150 mg
- Liquiritiae radix (lékořicový kořen) 150 mg
- Millefolii herba (řebříčková nať) 150 mg
- v 1 nálevovém sáčku.
Příprava
1 nálevový sáček se přelije ¼ l vroucí vody, nechá se 10-15 min vyluhovat v zakryté nádobě. Nesmí se vařit. Čaj se pije vlažný, neslazený, 1x denně nejlépe na noc. Většinou postačí podávat léčivo dvakrát až třikrát týdně.
Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Účinek nastává za 8 až 12 hodin.
Balení
20 x 1,5 g / s přebalem
Uchovávání
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Upozornění
Přípravek je určen pouze ke krátkodobému užívání, po dobu nejdéle jednoho až dvou týdnů. Chronické užívání stále se zvyšujících dávek, může vést k závislosti (návykový syndrom), která může způsobit nerovnováhu hladiny tekutin a elektrolytů.
U pacientů s chorobami ledvin může podávání přípravku způsobit nerovnováhu hladiny elektrolytů, užívání čaje proto konzultujte s lékařem.
Pokud užíváte srdeční glykosidy (digoxin), antiarytmika (léky proti poruchám srdečního rytmu; např. amiodaron, verapamil apod.), diuretika (léky zvyšující tvorbu a vylučování moči) nebo adrenokortikoidy, poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat Projímavou čajovou směs.
Jestliže trpíte chronickou zácpou nebo jinými nediagnostikovanými zažívacími obtížemi (např. bolesti břicha, nevolnost, zvracení), poraďte se s lékařem, neboť tyto příznaky mohou být známkou závažných zdravotních potíží (neprůchodnosti střev).
Přípravek je vhodné užívat, pouze pokud není možné dosáhnout zlepšení obtíží změnou životního stylu (změna potravních návyků, tzn. příjem většího množství vlákniny a tekutin; zvýšení tělesného pohybu).
Pacientům trpících inkontinencí (neschopnost udržet stolici), je nutné častěji vyměňovat hygienické vložky, aby nedocházelo k nadměrnému kontaktu pokožky se stolicí.
V průběhu užívání přípravku může dojít ke změně barvy moči (žluté nebo červenohnědé zbarvení, závislé na hodnotě pH), které však není klinicky významné a spontánně odezní.
Dlouhodobé podávání může vyvolat pigmentaci (zbarvení) střevní sliznice (pseudomelanosis coli), která obvykle ustupuje po vysazení přípravku.
Při výskytu jakýchkoli neobvyklých reakcí přestaňte přípravek užívat a vyhledejte lékaře.
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
Interakce
Dlouhodobé užívání přípravku snižuje hladinu draslíku v krvi, což může zvyšovat účinek srdečních glykosidů a ovlivňovat účinek léků proti poruchám srdečního rytmu, přípravků vyvolávajících reverzi sinusového rytmu (např. chinidin) a přípravků prodlužujících QT-interval.
Při současném užívání kortikoidů a diuretik a lékořice se může zvýšit tato nerovnováha elektrolytů. Případný negativní vliv lékořice obsažené v přípravku lze potlačit zvýšeným příjmem draslíku. Současné podávání Sennae folium s těmito přípravky by mělo být předem konzultováno s lékařem.
Nežádoucí účinky
Jen velmi zřídka může přípravek vyvolat kožní reakce (svědění, kopřivka, zarudnutí pokožky).
Přípravek může vyvolat křečovité bolesti břicha a vodnatou stolici, zejména u pacientů s dráždivým tračníkem. Tyto příznaky se však také projevují při předávkování. V těchto případech je nutné snížit dávku.
Při dlouhodobém užívání (nebo předávkování) se objevují průjmy, které vedou k nadměrné ztrátě vody a minerálů (zejména draslíku), což může způsobit např. oběhové nebo srdeční poruchy.
Chronické užívání vysokých dávek může vyvolat toxický zánět jater.